RNF12FTC71K5
Mfr.Part #
RNF12FTC71K5
Description
RES 71.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
71.5kOhm
EAR99
Diameter :
2.75mm
RNF
Radiation Hardening :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Contact Plating :
Copper, Tin
Datasheets
RNF12FTC71K5
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC71K5
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 71.5kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,