RNF12FTC68K1
Mfr.Part #
RNF12FTC68K1
Description
RES 68.1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Metal Film
Contact Plating :
Copper, Tin
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.75mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Resistance :
68.1kOhm
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
20 Weeks
FLAME PROOF
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
RNF12FTC68K1
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC68K1
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 68.1kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,