RNF12FTC5K11
Mfr.Part #
RNF12FTC5K11
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/2W AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Copper, Tin
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Additional Feature :
FLAME PROOF
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
350V
Resistance :
5.11kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Matte Tin (Sn)
Diameter :
2.75mm
Power Rating :
500mW
Mount :
Axial, Through Hole
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF12FTC5K11
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC5K11
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.11kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,