RNF12FTC392K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FTC392K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 392K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±1%
Resistance :
392kOhm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF
Lead Diameter :
0.65 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
350V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RNF
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Tubular
Datasheets
RNF12FTC392K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC392K
FIXED RESISTOR, 392kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,