RNF12FTC1K74
Mfr.Part #
RNF12FTC1K74
Description
RES 1.74K OHM 1% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Mount :
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
Axial
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Diameter :
2.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.74kOhm
Contact Plating :
Copper, Tin
Construction :
Tubular
Datasheets
RNF12FTC1K74
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC1K74
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.74kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,