RNF12FTC19K1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FTC19K1
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 19.1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Copper, Tin
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
Resistance :
19.1kOhm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Composition :
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
Tubular
Published :
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
2.75mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Series :
RNF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RNF12FTC19K1
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC19K1
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 19.1kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,