RNF12FTC182R
Mfr.Part #
RNF12FTC182R
Description
RES 182 OHM 1% 1/2W AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Copper, Tin
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Published :
Diameter :
2.75mm
Resistance :
182Ohm
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C