RNF12FTC16K2
Mfr.Part #
RNF12FTC16K2
Description
RES 16.2K OHM 1% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.75mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistance :
16.2kOhm
Series :
RNF
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Axial
Radiation Hardening :
No
Construction :
Tubular
Contact Plating :
Copper, Tin
Wire
Datasheets
RNF12FTC16K2
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTC16K2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 16.2kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,