RNF12FAD1R00
Mfr.Part #
RNF12FAD1R00
Description
RES 1 OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
1Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
EAR99
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±1%
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
0.65 mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Datasheets
RNF12FAD1R00
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FAD1R00
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,