RN732ATTD2051B25
Mfr.Part #
RN732ATTD2051B25
Description
RES 2.05K OHM 0.1% 1/10W 0805
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
2.05kOhm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
100mW
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
100V
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
500μm
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Weight :
5.499807mg
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN732ATTD2051B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN732ATTD2051B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.05kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The KOA Speer Chip Resistor - Surface Mount RN732ATTD2051B25 is a thin film resistor with a resistance of 2.05kOhm. It is an SMD (Surface Mount Device) with a size of 0805. It has a tolerance of 0.1%, temperature coefficient of 2 5ppm, power rating of 100mW, and a voltage rating of 100V.
Features:
- Thin film resistor with a resistance of 2.05kOhm
- SMD (Surface Mount Device) with a size of 0805
- Tolerance of 0.1%
- Temperature coefficient of 2 5ppm
- Power rating of 100mW
- Voltage rating of 100V