RN732ATTD1872B10
Mfr.Part #
RN732ATTD1872B10
Description
RES 18.7K OHM 0.1% 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
500μm
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
yes
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Resistance :
18.7kOhm