RN732ATTD1600B05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN732ATTD1600B05
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 160 OHM 0.1% 1/10W 0805
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
160Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
150V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
RN73
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W