RN732ATTD1580B50
Mfr.Part #
RN732ATTD1580B50
Description
RES 158 OHM 0.1% 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Working Voltage :
150V
Resistance :
158Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RN73
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm