RN732ATTD1501F25
Mfr.Part #
RN732ATTD1501F25
Description
RES 1.5K OHM 1% 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
1.5kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
yes
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±1%
Weight :
5.499807mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Voltage - Rated :
100V
Height :
500μm
Moisture Resistant
Datasheets
RN732ATTD1501F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN732ATTD1501F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C