RN732ATTD1501B25
Mfr.Part #
RN732ATTD1501B25
Description
RES 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1.5kOhm
yes
JESD-609 Code :
e3
0805 (2012 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Weight :
5.499807mg
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
500μm
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN732ATTD1501B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN732ATTD1501B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C