RN732ATTD1381C50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN732ATTD1381C50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.38K OHM 0.25% 1/10W 0805
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
1.38kOhm
Series :
RN73
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm