RN732ATTD1201F25
Mfr.Part #
RN732ATTD1201F25
Description
RES 1.2K OHM 1% 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1.2kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
yes
Power Rating :
100mW
Height :
500μm
Case Code (Metric) :
Weight :
5.499807mg
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
100V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
EAR99
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Datasheets
RN732ATTD1201F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN732ATTD1201F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C