RN731VTE-17
Mfr.Part #
RN731VTE-17
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Description
RF DIODE PIN 50V 100MW UMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - RF
Length :
1.7mm
Diode Capacitance-Nom :
0.4pF
Termination :
SMD/SMT
Reverse Voltage (DC) :
50V
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Diode Res Test Frequency :
100MHz
Diode Res Test Current :
10mA
Output Current :
50mA
Frequency Band :
VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
125°C TJ
Forward Voltage :
1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Diode Type :
PIN - Single
Power Dissipation-Max :
100mW
Application :
Attenuator
Reverse Test Voltage :
35V
Published :
Capacitance @ Vr, F :
0.4pF @ 35V 1MHz
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
JESD-609 Code :
e1
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
EAR99
Polarity :
Standard
Forward Current :
50mA
Mount :
Surface Mount
Width :
1.25mm
Diode Forward Resistance-Max :
7Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
RN731
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance @ If, F :
7Ohm @ 10mA 100MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
Max Current Rating :
50mA
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Current Rating :
50mA
Terminal Position :
Dual
Peak Reverse Current :
100nA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Form :
Flat
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Voltage - Rated DC :
50V
Diode Capacitance-Max :
0.4pF
Height :
700μm
Datasheets
RN731VTE-17
ROHM Semiconductor RN731VTE-17
PIN - Single 0.4pF @ 35V 1MHz 125°C TJ 2 Terminations SILICON 260 DUAL Cut Tape (CT) SC-90, SOD-323F
RN731VTE-17 Overview
RF diode is recommended that the system's forward voltage is kept above 1V.RF diode is necessary to have a reverse test voltage wRF diodehin 35V in order to obtain a valid conversion result.For this part, the current rating is 50mA.