RN731JTTD9880F100
Mfr.Part #
RN731JTTD9880F100
Description
RES 988 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
988Ohm
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±1%
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RN73
Datasheets
RN731JTTD9880F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD9880F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 988Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C