RN731JTTD9880D25
Mfr.Part #
RN731JTTD9880D25
Description
RES 988 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Resistance :
988Ohm
Height :
450μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD9880D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD9880D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 988Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C