RN731JTTD97R6F25
Mfr.Part #
RN731JTTD97R6F25
Description
RES 97.6 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
yes
JESD-609 Code :
e3
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
97.6Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Weight :
2.012816mg
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD97R6F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD97R6F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 97.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C