RN731JTTD9761D100
Mfr.Part #
RN731JTTD9761D100
Description
RES 9.76K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
9.76kOhm
Height :
450μm
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD9761D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD9761D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 9.76kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C