RN731JTTD9760D25
Mfr.Part #
RN731JTTD9760D25
Description
RES 976 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
976Ohm
Datasheets
RN731JTTD9760D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD9760D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 976Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C