RN731JTTD9760B25
Mfr.Part #
RN731JTTD9760B25
Description
RES 976 OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
620
In Stock :
620
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
1608
ECCN Code :
EAR99
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
976Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RN73
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
0603
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD9760B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD9760B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 976Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C