RN731JTTD96R5F50
Mfr.Part #
RN731JTTD96R5F50
Description
RES 96.5 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Moisture Resistant
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
Ultra Precision
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
96.5Ohm
Datasheets
RN731JTTD96R5F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD96R5F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 96.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C