RN731JTTD96R5F100
Mfr.Part #
RN731JTTD96R5F100
Description
RES 96.5 OHM 1% 1/16W 0603
2
Height :
450μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
96.5Ohm
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm