RN731JTTD96R5D50
Mfr.Part #
RN731JTTD96R5D50
Description
RES 96.5 OHM 0.5% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Resistance :
96.5Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
RN73
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD96R5D50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD96R5D50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 96.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C