RN731JTTD96R5B25
Mfr.Part #
RN731JTTD96R5B25
Description
RES 96.5 OHM 0.1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
96.5Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
yes
Datasheets
RN731JTTD96R5B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD96R5B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 96.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C