RN731JTTD9530F100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD9530F100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 953 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
953Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
RN73
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W