RN731JTTD9420B25
Mfr.Part #
RN731JTTD9420B25
Description
RES 942 OHM 0.1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Resistance :
942Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD9420B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD9420B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 942Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C