RN731JTTD9200D100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD9200D100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 920 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
920Ohm
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD9200D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD9200D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 920Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C