RN731JTTD91R0B50
Mfr.Part #
RN731JTTD91R0B50
Description
RES 91 OHM 0.1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RN73
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
91Ohm
Thin Film
Height :
450μm
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD91R0B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD91R0B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 91Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C