RN731JTTD89R8D25
Mfr.Part #
RN731JTTD89R8D25
Description
RES 89.8 OHM 0.5% 1/16W 0603
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
89.8Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Series :
RN73
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RN731JTTD89R8D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD89R8D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 89.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C