RN731JTTD89R8B50
Mfr.Part #
RN731JTTD89R8B50
Description
RES 89.8 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
89.8Ohm
2
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD89R8B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD89R8B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 89.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C