RN731JTTD8981F50
Mfr.Part #
RN731JTTD8981F50
Description
RES 8.98K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
6 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
yes
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
e3
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
8.98kOhm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD8981F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8981F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 8.98kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C