RN731JTTD8980F100
Mfr.Part #
RN731JTTD8980F100
Description
RES 898 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
898Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD8980F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8980F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 898Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C