RN731JTTD8980B50
Mfr.Part #
RN731JTTD8980B50
Description
RES 898 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Resistance :
898Ohm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD8980B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8980B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 898Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C