RN731JTTD88R7D100
Mfr.Part #
RN731JTTD88R7D100
Description
RES 88.7 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
63mW
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
88.7Ohm
Datasheets
RN731JTTD88R7D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD88R7D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 88.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C