RN731JTTD87R6D25
Mfr.Part #
RN731JTTD87R6D25
Description
RES 87.6 OHM 0.5% 1/16W 0603
2
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
e3
Case Code (Metric) :
Resistance :
87.6Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD87R6D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD87R6D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 87.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C