RN731JTTD8762B50
Mfr.Part #
RN731JTTD8762B50
Description
RES 87.6K OHM 0.1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
1 (Unlimited)
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
87.6kOhm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Datasheets
RN731JTTD8762B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8762B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 87.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C