RN731JTTD8762B25
Mfr.Part #
RN731JTTD8762B25
Description
RES 87.6K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
87.6kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
EAR99
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD8762B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8762B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 87.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C