RN731JTTD8760D25
Mfr.Part #
RN731JTTD8760D25
Description
RES 876 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
876Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW