RN731JTTD8760D10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD8760D10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 876 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RN73
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
75V
Number of Terminations :
2
Resistance :
876Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Datasheets
RN731JTTD8760D10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8760D10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 876Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C