RN731JTTD86R6D25
Mfr.Part #
RN731JTTD86R6D25
Description
RES 86.6 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
86.6Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD86R6D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD86R6D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 86.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C