RN731JTTD8662F25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD8662F25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 86.6K OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
86.6kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Series :
RN73
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD8662F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8662F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 86.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C