RN731JTTD8662B50
Mfr.Part #
RN731JTTD8662B50
Description
RES 86.6K OHM 0.1% 1/16W 0603
Resistance :
86.6kOhm
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RN731JTTD8662B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8662B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 86.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C