RN731JTTD8660F100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD8660F100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 866 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RN73
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Resistance :
866Ohm
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD8660F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8660F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 866Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C