RN731JTTD85R6D100
Mfr.Part #
RN731JTTD85R6D100
Description
RES 85.6 OHM 0.5% 1/16W 0603
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RN73
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
85.6Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD85R6D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD85R6D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 85.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C