RN731JTTD83R5D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD83R5D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 83.5 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
83.5Ohm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW