RN731JTTD83R5B50
Mfr.Part #
RN731JTTD83R5B50
Description
RES 83.5 OHM 0.1% 1/16W 0603
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Height :
450μm
Resistance :
83.5Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD83R5B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD83R5B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 83.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C